MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR


  Mezuniyet Sonrası Olanaklar

   

  Sosyal İmkanlar

  Okulumuzda eğitim ve öğretim gören öğrenciler, mezuniyetlerini müteakip, “astsubay diploması” ile birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait “ön lisans diploması” da verilmektedir.

  Okulumuzdan Bando Astsubay Çavuş rütbesi ile mezun olan öğrenciler, ülkemizde bulunan; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı bandolara tayin edilmelerine müteakip, Bando İcracı Astsubayı olarak görevlerine başlamaktadırlar.

  Astsubaylar devlet memurudur ve mezun oldukları andan itibaren maaş almaya başlamaktadırlar. Mezun olan astsubaylar, lojmanlardan, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkânlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Astsubaylar Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun doğal üyesidirler.


   

  Yurt İçi ve Yurt Dışı Lisansüstü Öğrenimi

  Okulumuzdan Bando Astsubay Çavuş rütbesi ile mezun olan öğrenciler, almış oldukları “ön lisans diploması” ile gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı üniversitelerde, MSB’nin amaçlarına aykırı olmayacak şekilde ve MSB’nin belirleyeceği şartlarda, lisans tamamlama, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi yapabilmektedirler.

  Yurt Dışı Görevleri

  Okulumuzdan Bando Astsubay Çavuş rütbesi ile mezun olan öğrencilerden, MSB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı ile MSB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Armoni Mızıkası Komutanlığına tayin olanlar, yurt dışı konser, festival vb. faaliyetlerde görev almaktadır.

  Ayrıca mesleğinde başarı göstermiş ve yabancı dil bilgisi yeterli olan bando sınıfı astsubaylar; yurt dışındaki (Askeri ataşelik, NATO vb.) kadrolarda çalışma ve ülkemizi temsil etme imkânına kavuşmaktadır.