MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR


  Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümler

  Üflemeli Ve Vurmalı Çalgılar

  Üflemeli ve vurmalı çalgılar alanında uzman akademik öğretim elemanlarının öğrencilerle birebir yaptıkları ana çalgı derslerine ek olarak özel tasarlanmış dershanelerde piyano eğitimi de verilmektedir. Ayrıca profesyonel müzik eğitiminin gerektirdiği müzik tarihi, müzik teorisi, müzik teknolojileri, askeri bando tarihi, armoni ve müzikal analiz, koro, çalgı bilgisi, nota okuma ve solfej dersleri de en iyi araç, gereç ve bilişim teknolojileriyle öğrencilerimize sunulmaktadır. Astsubay adaylarına mesleklerini en iyi şekilde icra edebilmeleri amacıyla; çalgı, oda müziği, orkestra ve tören uygulamaları dersleri de verilmektedir.


   
   

  Çalgı Bakım Onarım

  Bu programın amacı, piyano dâhil olmak üzere üflemeli, vurmalı, tuşlu, yaylı ve telli çalgıların bakım ve onarımlarını en iyi seviyede yapabilecek uzman çalgı tamir teknikeri astsubayları yetiştirmektedir. Temel müzik derslerine ek olarak çalgı teknik bilgisi, atölye bilgisi, kamışlı çalgılar bakım onarımı dersi, bakır çalgılar bakım onarımı dersi, vurmalı çalgılar bakım onarımı dersi, tuşlu çalgılar bakım onarımı dersi ile yaylı ve telli çalgılar bakım onarımı dersi verilmektedir. Ülkemizde profesyonel çalgı tamir teknikerliği eğitimi sadece MSÜ Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunda verilmektedir.

   

  Bando Subay Eğitimi

  MSÜ Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunun birinci sınıfının sonunda ders ortalaması ve disiplin puanı yeterli olan öğrenciler, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında yapılacak iki aşamalı müzik yetenek ve bilgi sınavına girerler. Sınav sonunda başarılı olan öğrenciler kontenjan sayısına göre lisans seviyesindeki Bando Şefliği Bölümüne devam etmeye hak kazanırlar ve eğitimlerine 4 (Dört) yıl süre ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında devam ederler. Subay statüsüne geçiş yaparak buradan teğmen rütbesinde mezun olmalarını müteakiben, bando subayı olarak mensup olunan kuvvet komutanlığı bünyesindeki bando komutanlıklarında teşkilata uygun sınıf görevine veya MSÜ Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunda uygun idari/eğitim kadro görevine atanırlar.