MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR


  Hava Harp Okulunda Yaşam

  Beden Eğitimi ve Spor

   Savaş Beden Eğitimi uygulamalarının amacı; öğrencileri Temel Beden Eğitiminde kazandıkları yetenekler ile yüksek performanslı uçakların kullanılmasında ve muharebede karşılaşacakları her türlü güçlülüğü yenebilecek Fiziki Yeterlilik ve Uygun Kondisyon seviyesine ulaştırmak ve kendisine güvenini geliştirmek amacıyla planlı icra edilen Beden Eğitimi Faaliyetleri düzenlemektir. Hava Harbiyelilere sporu sevdirmek, tesis ve malzemeleri etkin olarak sunmak ve kullandırmak, gelişimlerine katkıda bulunmak ve teğmen rütbesiyle pilot adayı da olan mezunların sporu bir yaşam felsefesi olarak görmeleri, hayatları boyunca spor yapmaya devam etmeleri amaçlanmaktadır.


   Hava Harp Okulunda, savaş pilotu ve seçkin birer hava subayı olmak için eğitim alan hava Harbiyelilerin karşılaşabilecekleri fiziksel zorluklarla başa çıkabilmelerinin yanı sıra psikolojik olarak da “güçlü olmayı” sağlamaya çalışmakta, moral ve motivasyonlarının üst düzeyde olması için gayret sarf edilmektedir. Harbiyelilerin takım oyunlarında yer alması ve tim ruhuna dayalı sportif alanlarda da yetenek kazanması için imkân sağlanmaktadır ve Atış, Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hava Pentatlon, Kickboks, Hentbol, Masa Tenisi, Oryantiring, Tenis, Voleybol, Yüzme, Fitness ve crossfit branşlarında takımlar kurulmaktadır.


   


  Sosyal Etkinlikler

   Harbiyelilerin sosyal ve kültürel yönden gelişmeleri amacıyla birçok faaliyet icra edilmektedir. İstanbul bir kültür şehri olarak tiyatro, bale, opera, konser, festival gibi birçok imkâna sahiptir. Hafta içi ve hafta sonunda bu tür faaliyetler Harbiyeliler tarafından planlanır. İzinlerini HHO’da geçirmek isteyen Hava Harbiyeliler, okulun açık spor tesislerinden, tenis kortlarından, futbol ve basketbol sahalarından ve öğrenci gazinoları ile kafeteryalarından faydalanabilmektedirler.

   Ayrıca her yıl Mayıs ayında Genç Kartallar Şöleni düzenlenmekte ve bu şölen kapsamında çeşitli hava araçlarıyla uçuş gösterileri, Hava Harbiyeliler tarafından tiyatro, halk oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği gösterileri gerçekleştirmekte ve ünlü sanatçılar tarafından konser verilmesi sağlanmaktadır.

   

  Öğrencilere Sağlanan İmkanlar

   Hava Harbiyelilerin her türlü temel ihtiyaçları HHO tarafından karşılanır. Yemek, giyim-kuşam, oda, ders kitapları, kırtasiye malzemeleri ve daha birçok imkân Hava Harbiyelilere ücretsiz olarak sunulur. Hava Harbiyeliler HHO’na kabul edilmelerini takiben Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olurlar ve hayatları boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanırlar.