MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR


  Dr. Öğretim Üyesi Hayati Ünlü
   

  hunlu2@msu.edu.tr / ORCID: 0000-0002-2645-5930
   
  Milli Savunma Üniversitesi Müşterek Harp Enstitüsü'nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapan Ünlü, Manisa'nın Soma ilçesinde 1985'te dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlayan Ünlü, 2008 yılında Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. 2009'da Selçuk Üniversitesi'nde (Uluslararası İlişkiler) yüksek lisans eğitimine başlayan Ünlü, bu süre zarfında YÖK bursuyla ABD'de The University of Texas at Tyler'da araştırmalarda bulunmuş ve 2012 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Aynı yıl doktora eğitimine başlayan Ünlü, 2019'da "Hindistan'da Hakim Parti Sisteminin Değişimi: Kurumsalcı Bir Analiz" teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı doktora programından mezun olmuştur.

  2009 yılında Şırnak Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Ünlü, 5 yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve 2 yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde Araştırma Görevlisi (35. Madde) olarak görevlerde bulunmuştur. Doktora sonrası 2020-2022 arası dönemde ise Şırnak Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. Bu süre zarfında Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) gibi kurumlarda Danışmanlık görevlerinde bulunan Ünlü, hala daha Türkiye Maarif Vakfı’nda Başkan Danışmanı olarak görevini sürdürmektedir.

  Çalışma alanları, başta Hindistan olmak üzere Pakistan, Afganistan, İran ve Türkiye coğrafyalarına dair karşılaştırmalı siyasal kurumlar, strateji ve güvenlik, devlet-toplum ilişkileri, milliyetçilik ve siyasal partilerdir. Başta Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) olmak üzere Türkiye'deki birçok düşünce kuruluşunda görevler alan Ünlü'nün GASAM, ORSAM ve ASEM gibi düşünce kuruluşlarında ve de Daily Sabah, Star-Açık Görüş, AA Analiz, TRT Haber ve NTV gibi basın yayın kuruluşlarında değerlendirmeleri bulunmaktadır. Ünlü’nün ileri düzeyde İngilizce ve Farsça, orta düzeyde de Rusça yetkinliği bulunmaktadır.

   
   
  İletişim Bilgileri
  E-mail: hunlu2@msu.edu.tr