MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR


  Prof. Dr. Mehmet ÖZKAN

      Milli Savunma Üniversitesi Müşterek Harp Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler profesörü olarak görev yapan Dr. Özkan, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladıktan sonra Johannesburg Üniversitesi (Güney Afrika) ve Linkopings Üniversitesi’nde (İsveç) Afrika ve Avrupa siyaseti üzerine yüksek lisans; İspanya’daki Sevilla Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını tamamlamıştır. Dr. Özkan, Universidad Pontificia Bolivariana (Kolombiya); Institute for Defense and Security Analysis (IDSA), Yeni Delhi, Hindistan; Center for Global Policy (Washington DC, USA) ve Kahire Üniversitesi’nde (Mısır) araştırmalar yapmış; ayrıca SETA Vakfı’nda Dış Politika Araştırmacısı olarak çalışmış ve Polis Akademisi bunyesindeki Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) Direktörlüğünü yürütmüştür. MSÜ bünyesine katılmadan önce Bosna-Hersek’te bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki Pontificia Universidad Javeriana Üniversitesi ve Ankara’daki Polis Akademisi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Dr. Özkan, Türkçe, İngilizce ve İspanyolca olarak dersler vermiştir.

   

      2015-2018 yılları arasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TIKA) Kolombiya merkezli Güney Amerika ofisini faaliyete geçirip tüm kıtadaki projeleri yürüten Özkan, 2018-2021 arasında ABD’nin New York şehrinde Türkiye Maarif Vakfı Amerika Birleşik Devletleri Direktörü olarak görev yapmıştır. Foreign Policy After Tahrir Revolution: (Re) Defining the Role of Egypt in the Middle East (2011) ve Doğu Afrika Jeopolitiği ve Türkiye'nin Somali Politikasi (2014) adli iki kitabı yanında The Journal of Modern African Studies, Journal of International Development, Journal of Eastern African Studies, Journal of Muslim Minority Affairs, Journal of Balkan and Near Eastern Studies, Insight Turkey, Religions, Turkish Studies, Religions, Turkish Policy Quarterly, Akademik Ortadoğu, ve Dış Politika gibi bir çok dergide bilimsel makaleleri yayımlanmıştır.

   

      Küresel siyasetle alakalı yazıları Foreign Policy, Middle East Eye, Star-Açık Görüş, AA Analiz, ve Kriter dahil birçok dergide yayımlanan Dr. Özkan, CNN en Español, NTN24, TRT World, Russia Today, TRT Haber, France24, CNN Türk, NTV, HaberTürk ve Al-Jazeera Arapça’nın da aralarında olduğu basın kuruluşlarına küresel siyasi gelişmelerle alakalı değerlendirmelerde bulunmaktadır. İleri düzeyde İngilizce ve İspanyolca, orta düzeyde Arapça konuşmaktadır. Kişisel websitesi: www.OzkanMehmet.com

   
   
  İletişim Bilgileri
  İş telefonu: +90 212 398 01 00 / 3042
  E-mail: mozkan@msu.edu.tr